Telefonda Meditasyon Uygulaması

Gelecek ile ilgili kaygılarımızı ve geçmiş pişmanlıklarımızı düşünmeden duramıyoruz.

Sürekli plan yapmak, bir sonraki saat hangi işi bitirmemiz gerektiğini düşünmek zaman stresi hissetmemize neden oluyor.

Dün yaşadığımız tartışma üzerine düşünerek aynı duyguları tekrar ve tekrar yaşamak veya bir saat önce trafikte boşa harcadığımız saatlerin sinirini devam ettirmek ise insanı yıpratıyor.

Yukarıda bahsettiğim kaygılardan kurtulmak için gelecek ve geçmişi kafaya takmadan içinde bulunduğumuz anı yaşayabilmemiz gerekiyor.

İçide bulunduğumuz anda yaşamak, aslında ‘‘farkında olarak’’ yaşamak demek. O anda yaptığımız iş ne ise sadece ona yoğunlaşmak, başka şeylerle ilgilenmemek, başka şeyleri düşünmemek demek.

Farkındalığımı geliştirmek için meditasyon yaptığımı ve meditasyonun ne demek olduğunu önceki yazımda belirtmiştim. Ayrıca uyguladığım meditasyon yönteminden de başka bir yazımda bahsetmiştim.

Meditasyon tekniğini öğrenmek için Headspace isimli akıllı telefonlar için meditasyon uygulamasını kullandım. Çok başarılı ve öğretici bir uygulama olan Headspace’in dezavantajı ise ücretli olmasıydı. Tekniği öğrendikten ve kendi kendime uygulamaya başladıktan sonra üyeliğimi yenilemedim.

Minimalizmi öğrendiğim ve severek takip ettiğim Zenhabits blogu yazarı Leo Babauta sayesinde Zen ustası Thich Nhat Hanh‘ı tanıdım.

‘’Nefas al, gülümse ve yavaş ilerle.’’ (Smile, breathe and go slowly)

‘’İnsanlar acılarından kurtulmakta zorlanırlar. Çünkü bilinmeyenin korkusu yerine, tanıdıkları acılarını tercih ederler.’’ (People have a hard time letting go of their suffering. Out of a fear of the unknown, they prefer suffering that is familiar.)

‘’Gerçekten sahip olduğum şeyler, benim eylemlerimdir.’’ (My actions are my only true belongings.)’’

Yukarıda çevirmeye çalıştığım Hanh’ın sözlerinin sade ancak derin anlamlara sahip olması, özellikle de hayata yönelik (nasıl yaşamalı) öğütlerde bulunması ilgimi çekti.

Peace Is Every Step isimli kitabını da okuduktan sonra internet sitesini incelemeye başladım.

İnternet sitesinde akıllı telefonlarda kullanılabilecek meditasyon uygulamalarından bahsediyordu ve orada Insight Timer isimli bir uygulama dikkatimi çekti.

Uygulamayı telefonuma indirip kullanmaya başladım.

Insight Timer:

Uygulama içerisinde meditasyon öğretmenlerinin hazırladığı ses dosyaları bulunuyor.

Hatta sadece meditasyon değil, rahatlatıcı müzik ve yoga dosyaları da mevcut.

Profilinizi oluşturduktan sonra beğendiğiniz ses dosyalarını yer imi (bookmark) olarak ekleyebiliyorsunuz. Bu sayede uygulamayı açınca beğendiğiniz meditasyonları tekrar aramak zorunda kalmıyorsunuz.

Meditasyon kayıtlarını yer imi olarak kaydedebilirsiniz.

Ancak ses dosyalarını indirememek ve sadece internet üzerinden uygulamayı kullanabilmek bence Insight Timer’ın en büyük dezavantajı.

Uygulamanın başka güzel bir özelliği ise sayacının olması. Kendi kendime meditasyon yaparken telefon sayacını kullanırdım. Ancak zaman tükenince çalan alarm sakinliğimi bozardı. Bu uygulamada sayaç bitince sakin bir çan sesi çalınıyor. İsterseniz arka fonda sakin bir müzik veya doğa seslerini de dinleyebiliyorsunuz.

Sayacı kurarak kendi kendinize meditasyon yapabilirsiniz.

Profil sayfanızda ne kadar sıklıkta meditasyon yaptığınızı görebiliyorsunuz. Hatta teşvik amacıyla olsa gerek, düzenli meditasyon yaparsanız yıldız biriktiriyorsunuz.

Profil sayfanızda ne kadar sıklıkla meditasyon yaptığınızı takip edebilirsiniz.

Sosyal ağ özelliği olan uygulama sizinle birlikte meditasyon yapan diğer kullanıcıları da gösteriyor. İsterseniz diğer kullanıcıları arkadaş listenize ekleyebiliyor veya onlara mesaj göndere biliyorsunuz.

Sizinle birlikte meditasyon yapan kullanıcıları arkadaş olarak ekleyebilir, mesaj gönderebilirsiniz.
Sizinle birlikte kaç kişinin meditasyon yaptığını görebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Headspace gibi planlı bir eğitim özelliği olmasa da yıllık 95 $ üyelik ücreti vermek istemeyenler için Insight Timer oldukça başarılı bir uygulama diyebilirim.

Uygulama içinde bir çok farklı dilde meditasyon dosyası mevcut olmasına rağmen ne yazık ki hiç Türkçe kayıt mevcut değil. Bu aralar daha önceden bahsettiğim ancak bu güne kadar yapamadığım meditasyon kaydı üzerinde çalışıyorum. Bitirdiğimde ise BASİTBİRŞEY’de ve Insight Timer uygulaması üzerinden paylaşmayı planlıyorum.

Uygulamayı kullanmaya başlayanlar beni sabahları meditasyon yaparken görürseniz arkadaş olarak eklemeyi unutmayın.

BASİTBİRŞEY yazıları e-postana gelsin
Telefonda Meditasyon Uygulaması

Telefonda Meditasyon Uygulaması” üzerine bir yorum

  1. gizem dedi ki:

    Yazınızı çok beğendim teşekkür ederim.

    Ben de Insight timerı 1 senedir kullanıyorum ve çok memnunum. Aslında ilk başlayanlar için öğretme ve alışkanlık kazandırmada head space kesinlikle daha iyi. Üstelik sevimli videolarına grafiklerine ayrıca hastayım ama malesef ücreti yüzünden denemeden ileriye gidemedim 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir