BASİTBİRŞEY Bir Yaşında!

first-1121670_1280

BASİTBİRŞEY blogu bugün bir yaşını kutluyor. Bir senenin sonunda bir değerlendirme yapmanın önemli olduğunu düşünüyorum.

Sayılarla BASİTBİRŞEY:

Bir sene içinde minimalizm, farkındalık, meditasyon ve mutluluk konularında toplam 26 yazı, 1 görsel ve 3 video paylaşmışım.

Ne kadar gerçeği yansıttığını tam olarak bilemesem de Google analizlerine dayanarak bir sene içinde yaklaşık 6000 ziyaretçiye ulaştığımı söyleyebilirim.

Kural değil tarif:

Tabi ki bu sayılar benim için çok da büyük bir anlam ifade etmiyor. Sonuç olarak bu blogun ticari veya şöhret elde etmek gibi bir amacı yok. Blog yazmaya başlamamın asıl nedeni minimalizm, farkındalık ve mutluluk konularındaki kendi düşüncelerimi toparlayabilmekti. Her yazımla birlikte bu düşüncelerimi daha fazla içselleştirdiğimi ve bu yaşam tarzını hayatıma dahil ettiğimi düşünüyorum.

Hepimiz bir birine çok benzer hayatlara sahip olsak da, karşımıza çıkan olayları değerlendirme şeklimiz çok farklı olabiliyor.

Minimalizm, farkındalık, meditasyon ve mutluluk konularında ifade ettiklerimin gerçek doğrular olduğunu iddia etmiyorum. Sade bir yaşamın veya meditasyonun hayattaki tüm sorunların çözümü olduğunu da söyleyemem.

Anlatmak istediğimi The Minimalists blogu yazarı Joshua Fields Millburn’ün hoşuma giden bir sözü ile açıklamak isterim: Anlatmaya çalıştıklarım bir din, kural veya yapılması gerekenler listesi değil daha çok bir yemek tarifidir. Bu tarifi ben denedim ve beğendim, siz de deneyebilirsiniz.

Öz eleştiri:

Blog yazmaya başladığımda planlanladığım ayda üç yazı standardından oldukça uzaklaştığımı üzülerek itiraf etmek zorundayım.

Ancak yazı yazma faaliyetinden çok, yazdıklarımın anlamlı, inandığım ve kendi hayatımda uygulamaya çalıştığım konular olmasının verdiği sorumluluk nedeniyle (bazen de tembellikle) ayda üç yazı hedefimi tutturamadım.

Yeni senede bu hedefin ne kadarını başarabileceğimi göreceğiz.

Ayrıca hala sahip olduğum ama kullanmadığım fazla eşyaların mevcut olduğunu biliyorum. Hala kendimi koşuşturmaca içerisinde ve stres halinde bulduğum oluyor. Meditasyon yaparken uyuya kalıyor ya da kendimi daha sonra yapacaklarım hakkında planlar yaparken buluyorum.

Ancak bu olumsuzlukların beni etkilemesine izin vermiyorum. Çünkü minimalist, sade ve huzurlu bir hayatın, bir otobüse binerek varabileceğimiz bir son durak olmadığını biliyorum. Asıl değerli olanın bu amaç uğruna çabalarımız ile kendi hayatımızı sorgulayabilmemiz olduğunu düşünüyorum.

Olumlu katkılar:

Ayrıca bizzat bana ilettiğiniz, yazılarımın altında veya Facebook sayfasında yazdığınız değerli yorumlar için teşekkür etmek isterim. Yorumlarınız sayesinde, duygularınıza tercüman olabildiğimi ve hatta ufak da olsa hayatınıza olumlu bir katkı yapabildiğimi bilmek yazıların devamını getirebilmemde en büyük motivasyon kaynağım oldu.

Blog yazarlığının kendi hayatıma da olumlu etkileri oldu.

Dikkat ettiyseniz hakkımda sayfasında yazılarımı daima “kendime karşı dürüst olmak” süzgecinden geçirerek hazırlayacağımı ifade etmiştim.

Samimiyetle belirtmek isterim ki şimdiye kadar kendi hayatımda uygulamadığım bir şeyi BASİTBİRŞEY’de yazmadım. Eğer bir şeyi yazdıysam da artık sizin huzurunuzda bir söz vermiş gibi hissettiğim için yazılarım; minimalizm, farkındalık ve meditasyon alışkanlıklarımın devamlılığına olumlu katkısı oldu.

Teşekkürler:

Son olarak BASİTBİRŞEY’in ortaya çıkmasının birinci yıl dönümünde, düşüncelerime değer verip yazdıklarımı okuduğunuz için ve kıymetli yorumlarınız için tekrar teşekkür ederim.

BASİTBİRŞEY yazıları e-postana gelsin
BASİTBİRŞEY Bir Yaşında!

BASİTBİRŞEY Bir Yaşında!” üzerine 5 yorum

 1. selda dedi ki:

  Minimalizm ve sadeleşme kitapları genelde yabancı dil ağırlıklı Türkçe olarak SADE yi okudum tavsiyeniz üzerine ve çok beğendim.marie kondo kitaplarının türkçe çevirili olanlarını temin etmek de zor malesef.Elaine st james’in hayatınızı basitleştirin kitabını çok merak ediyorum malesef onunda baskısı yok:( Bu yüzden sizin gibi blog yazarlarının fikirleri çok değerli benim için.Daha çok sadeleşme yazılarınızı okumak dileğiyle,teşekkürlerimi sunarım.

 2. Ahmet Erdem Can dedi ki:

  Şimdi buraya günün anlam ve önemine binaen “İyi ki Doğdun” yazıp minimal bir karşılık vermeyi isterdim ama bunu yapabilmem için sizi ve yazılarınızı daha iyi okuyup anlamam gerekir, başarılarınızın devamını diler daha fazla içerik isterizzz 😀

  1. Sade bir hayat yaşamaya başlamak için kitaplar bitirmeye, yazılar yazmaya gerek yok. İlk nefeste farkındalığına odaklanarak veya dolabındaki bir çekmecedeki fazlalıklardan kurtularak başlayabilirsin. İyi dilekleriniz için teşekkür ederim. İçerik konusunda da daha fazla çaba göstereceğim 🙂

 3. Shemellon dedi ki:

  İnternet dünyasında basit yaşamakla ilgili her yazıyı her blogu her deneyimi su gibi yutuyorum. Sizi bu arada buldum. Doğru yolda olduğumu ve tariflerinizi uyguladığımı bilmelisiniz. Teşekkürler..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir