Ses Minimalizmi

Aşağıdaki videoda Japonya’da yaşayan ve minimalist düşünceyi benimsemiş insanları görüyoruz.

Videonun 40’ıncı saniyesinde ses minimalizminden bahseden kişinin söyledikleri özellikle ilgimi çekti.

Arkadaş, ev içindeki hareketlerine dikkat ederek yarattığı gürültüyü azaltmaya çalıştığından bahsediyor. Bu çabası sonucu daha ağırbaşlı ve nazik hareket etmeye başladığını ifade ediyor.

Şehir hayatının yoğun trafiği, aşırı kalabalık nüfusu, insanların tartışmaları, alışveriş mağazalarının çaldıkları gürültülü müzikler yetmezmiş gibi eve geldiğimizde de televizyonu açıp, izlemesek bile arka fonda ses olmasını istiyoruz.

Yanımızdakiyle uzun bir süre konuşmadan oturmayı sıkıcı ve katlanılmaz buluyor, bir fırsatını bulup muhabbeti başlatmaya çalışıyoruz.

Sessizliğin güzelliği isimli yazımda sessizliği kullanarak farkındalığımızı, yaratıcılığımızı, gözlemleme yeteneğimizi  ve karşımızdaki insanla iletişim kurma kabiliyetimizi geliştirebileceğimizden bahsetmiştim.

Ancak yarattığı gürültüyü azaltmaya çalışan adamın açıklamasını duymam, kendi hayatımında sessiz hareket etmeye çalıştığım zamanları gözümün önüne getirmeme sebep oldu.

Özellikle evde zor uykuya dalan bir bebek olduğu için hareketlerime fazladan dikkat etmek zorunda kalıyorum. Örneğin bulaşık makinesini boşaltıp, bulaşıkları dolaptaki yerlerine kaldırmak için el, kol ve göz koordinasyonuma dikkat etmem gerekiyor. Ya da gecenin bir vakti tuvalete gitmek için attığım her adımı düşünmem gerekebiliyor.

Bu örnekleri vermemin nedeni bebek sahibi olmanın zorluklarından bahsetmek değildir. İnsan gürültü yapmamaya çalışırken o an yaptığı şeye odaklanması gerekiyor. Yani farkındalık seviyesi en üst düzeyde oluyor.

Farkındalığı geliştirmek için meditasyonun bir araç olduğunu, nihai amacın mümkün oldukça hayatın her anında farkında olabilmek olduğunu önceki yazılarımda bahsetmiştim. Ancak ne kadar uğraşırsam uğraşayım bir iş yaparken kendimi daha sonra yapacağım başka işleri planlarken buluyorum.

Yaptığım her hareketi farkındalıkla yapacağıma söz verişimin hemen ardından nasıl olduğunu anlamadan sözümü bozduğumu görüyorum.

Videoda bahsedilen ses minimalizmini kendi hayatımda uygulamaya çalışacağım. Hareketlerim daha sessiz, belki yavaş ama daha bilinçli olacak.

Daha az gürültü çıkararak hareket etmeye çalışmanın farkındalığımı geliştirmeme yardım edeceğini düşünüyorum.

 

BASİTBİRŞEY yazıları e-postana gelsin
Ses Minimalizmi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir