Kendini Bilmek

Flibrary-922998_1280antezi dünyasında yaşıyoruz. Hayatımızdaki hedefleri diğer insanların dayatmaları ve medyayla şekillenmiş reklam idealleri oluşturuyor.

Dışarıdan gelen tüm girdiler daha büyük bir ev, son model lüks bir araba, güzel bir eş, zenginlik, daha çok tüketim ve alışveriş, güçlü mevkilere sahip meslek hayalleri gibi maddi hedefler üzerine kurulu.

Peki hayal ettiğimiz yaşamların ne kadarı bizim karakterimizle uyumlu? Bu hayallerin ne kadarı farkında olmadan kabul ettiğimiz dış dayatmalar?

Çağlar boyu çeşitli felsefi akımlar ve dinlerde kendini bilmenin önemi üzerine düşünceler mevcut. Hayatın sırrının kendini bilmek olduğu iddia edilir.

Kendini bilmek ne demek? Söylemesi kolay bu iki kelimenin birden fazla anlamı olduğunu düşünüyorum.

1. Kendini bilmek: Kendini tanımak

Kendini bilmek cümlesi üzerine düşününce ilk aklıma gelen kendini tanımak oluyor. Kendini tanımak yani karakterini tanımak, güçlü ve güçsüz özelliklerini bilmek. Mesela insanın kolay sinirlenen bir kişiliğinin olduğunu bilmesi insanlarla iletişim kurduğunda bu özelliği ön plana çıktığında geri adım atmasını veya yanlışını telafi etmesini sağlayabilir.

2. Kendini bilmek: Farkında olmak

Kendini tanıyan insan güçlü ve güçsüz özelliklerinin farkında olarak büyük resmi görecektir. Ancak hayatımızdaki önemli önemsiz tüm seçimlerimiz o kısa zaman diliminde şekillenir. Kişiliğini bilen kişi seçimlerini bunun farkında olarak yapacaktır. Bu seçimler mesleğimiz gibi büyük kararlar olabileceği gibi acıktığında fast food restaurantında oturmaya karar vermek gibi basit hatalı kararlar da olabilir.

Farkındalığımızı artırdıkça nefsimize söz geçirebiliriz.

3. Kendini bilmek: Ne olduğunu bilmek

İnsan bir konuda bilgisini, tecrübesini, mevkisini artırdıkça kibirlenme eğilimindedir. Kibirli insan ise kibirinden ötürü etrafından yeni şeyler öğrenemez. Kafasında kurduğu o büyük imaja zarar vermek istemediği için hatalarını da kabul edemez.

Kimileri de kendini hor görür. Yeteneklerinin, bilgisinin yetersiz olduğunu düşünür. İşinde, arkadaşlıklarında önemsiz ve göz ardı edilebilecek biri olduğunu hisseder. Oysa bir organizasyonda veya bir aile, arkadaş grubunda her insanın önemli bir rolü vardır.

Kendini bilen insan hayattaki önemini, rolünü bilir ancak ne kibirlenir ne de kendini küçük görür.

4. Kendini bilmek: Ne istediğini bilmek

En kolay şey insanın kendisini aldatmasıdır; çünkü bir insan genellikle arzu ettiği şeyin gerçek olduğuna inanır. (Demosthenes)

Etrafımızdaki dayatmaları kendi seçimlerimizmiş gibi kabul ediyoruz. Reklamların gösterdiği ürünleri kendi arzumuzmuş gibi seçiyoruz. Aile büyüklerinin, öğretmenlerin işaret ettiği meslekleri kendi isteğimiz gibi seçip yıllarımızı harcıyoruz.

Oysa ki kendini bilen biri hayatında önem verdiği şeylerin farkında olur. Temel değerlerine uyumlu bir hayat yaşamaya çalışarak iç huzura ve mutluluğa ulaşır.

İnsanın kendisini bilmesi için ilk olarak kendine karşı dürüst olması gerekir. Ancak bundan sonra gerçek kişiliğini ve gerçek isteklerini görebilir.

BASİTBİRŞEY yazıları e-postana gelsin
Kendini Bilmek

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir