Minimalist Kitaplar

cat-248548_1280

Minimalizm ile ilgili okuduğum kitapları soran arkadaşlarım oldu.

Eski bir gönderimde Basitbirşey yazılarının ne hakkında olduğuyla ilgili bir görsel paylaşmıştım. Farketmişsinizdir yazılarım sadece minimalizm hakkında değil. Zaten Basitbirşey’in mottosu da “Minimalist, sade ve huzurlu bir hayat hakkında yazılar”dır.

Bu nedenle sadece minimalizm hakkında değil, Basitbirşey yazılarını hazırlayabilmemde bana temel teşkil eden kitaplardan bahsetmek istiyorum.

Everything That Remains

The Minimalist blogunun yazarları Joshua Fields Millburn ve Ryan Nicodemus, mutsuzluklarının kaynağı olarak gördükleri mesleklerini ve Amerikan rüyasının temsili eşyalarını hayatlarından çıkararak sade ve minimalist bir hayata başlamalarının hikayesini Everything That Remains adlı kitaplarında anlatıyorlar.

Genel olarak minimalizmin eşya sahipliğiyle ilgili ilişkisini sorguladıkları the minimalist blogunun popüler yazılarına da göz atmanızı tavsiye ederim.

Peace is Every Step: The Path of Mindfulness in Everyday Life

Dünyaca ünlü Budist rahibi Thich Nhat Hanh’ın yazdığı onlarca kitaptan biri olan Peace is Every Step, modern hayatın telaşında günlük faaliyetlerimizde kaçırdığımız huzurlu anları farketmemizi hedefliyor.

Özellikle meditasyon ve farkındalıkla alakalı konunun uzmanından faydalı fikirler almak isteyenler için Hanh’ın kitaplarını tavsiye ederim. Ben yazarın sadece bu kitabını okuduğum için paylaşıyorum ancak bazı kitaplarının Türkçe tercümelerine kitapçılarda ulaşabilirsiniz.

Essential Zen Habits – Mastering the Art of Change

Minimalizmi Leo Babauta’nın Zenhabits isimli blogundan öğrenmeye başladım. Zenhabits blogu ve bu kitap; alışkanlıklarımızı minimalizmi hedefleyerek şekillendirmemizde yol gösterici bir rehber oluyor. Yazarın blogunu ve bazıları ücretsiz olan kitaplarını minimalizmle ilgilenen herkese tavsiye ederim.

Don’t Hesitate Meditate

Yaşam koçu Tim Brownson’ın meditasyonla ilgili ücretsiz e-kitabına bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Meditasyonun ne olduğu ve meditasyon türleri hakkında kısa ve anlaşılır bir kitap. Mutluluk, stresle mücadele ve meditasyon hakkındaki yazılarından faydalanabileceğiniz blogunu da tavsiye ederim.

Your Money or Your Life

Vicki Robin’in ‘Ya paran ya da canın’ olarak tercüme edebileceğim kitabının ne yazik ki Türkçe tercümesini bulamadım. Ancak İngilizce okuyanlar için para ile ilişkimizin temellerini sorgulayan bu kitabı şiddetle tavsiye ederim. Tüketim kültürünün mal ve eşya sahipliği ile ilişkisini eleştiren minimalizm düşüncesine mali konularda destek olabilecek harika bir kitap.

Headspace Pregnancy

Meditasyon ve farkındalığı Andy Pudicombe’nin Headspace adlı uygulamasından öğrendiğimi eski bir yazımda bahsetmiştim. Hamilelik sürecinde eşim ve benim fikri hazırlığımıza katkı sağlayan ve huzurlu bir hamilelik süreci yaşamamıza yardımcı olan bu kitabı bebek bekleyen çiftlere tavsiye ederim. Yazarın meditasyon ve farkındalık hakkındaki diğer kitaplarına da bu linkten ulaşabilirsiniz.

Minimum

Minimalist düşünceyi mimari ve tasarım alanlarında inceleyen minimalist mimar John Pawson’ın ufuk açıcı kitabı. Minimalizmin sanatsal yönüne ilgi duyanlar için tatmin edici seviyede var olan kaynaklardan yalnızca bir tanesi.

Minimalizmi araştırmaya başladığımda Türkçe kitaplarla karşılaşmadığım için okuduğum kaynaklar hep İngilizce. Ancak özellikle belirtmek isterim ki minimalizm hakkında hazırlanmış Türkçe kitaplarda bulunmakta. Henüz fırsat bulup okumasam da kitapçılarda gördüğüm iki kitabı belirtmek isterim:

Sade/ce

Filiz Otay Demir’in editörlüğünde, on üç yazarın tüketim olgusu ve sadelik üzerine düşüncelerini aktardıkları denemelerden oluşan bir kitap. Remzi Kitabevi yayınlarının satıldığı kitapçılarda bulabilirsiniz. Henüz okumadım ama elimdeki kitap bitince başlayacağım kitap.

Sade

Minimalizm yerine sadelik kelimesini kullanan Begüm Başoğlu ve Ege Erim’in Okyanus Yayınlarından çıkan kitabı sade bir yaşam hakkında rehber olacak bir esere benziyor. Ne yazık ki henüz okumadım ama hızlıca incelediğimde değindikleri konular yerinde, kısa ve öz olmuş. Ayrıca kitabın tasarım ve görsellerini çok beğendiğimi söylemeliyim.

Minimalizm hakkında okuduğum kitapları sorarak bu yazıyı yazmama sebep olan sevgili Damla Alkan ve Yılmaz Evran’a teşekkür ederim.

Eğer sizlerin de okuduğu, bildiği diğer kitap ve kaynaklar varsa yorum olarak paylaşmanızı dilerim.

BASİTBİRŞEY yazıları e-postana gelsin
Minimalist Kitaplar

Minimalist Kitaplar” üzerine 5 yorum

 1. Merhabalar,

  Kısa zaman önce insanlığın tüm bu koşuşturmacasından yoruldum ve hayatımı daha sade ve huzurlu yaşama kararı aldım. Bu karar çok uzun zamandır aklımda dolaşan bir düşünceydi fakat bir hafta önce oluverdi. Bu konuda olabildiğince bilgi edinmek ve diğer insanların da tecrübelerini, fikirlerini dinlemek isterim. Bloğunuzu çok faydalı buldum ve teşekkür etmek istedim.

  İyi Akşamlar 🙂

 2. Daha sade bir hayat kitabı ile basit yaşamla tanıştım. Çocukların hayatını basitleştirme temelli görünse de tümden sadeleşmeyi anlatıyor

 3. Nihan dedi ki:

  Begüm ve Ege’nin kitabı ‘Sade’ gerçekten çok başarılı olmuş. Ben okudum tavsiye ederim.
  Ayrıca minimalizm ile ilgili video izlemek isteyenler olursa ‘light with Coco’ isimli youtube kanalına göz atabilirler.

 4. Minimalizm hakkında verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkürler. 2015 yılından beri ben de minimalizm felsefesini benimsedim. Yaşamımın her alanında uygulamaya ve yaptıklarımı minimalanne.com adlı blogumda paylaşmaya gayret gösteriyorum. Daha sade ve düzenli yaşamayı düşünen herkese de kesinlikle tavsiye ediyorum 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir