Nasıl mutlu ve huzurlu olurum?

boat-499585_1920Yapabildiğim kadarıyla hayatımın her anında iki şeyi kendime soruyorum:

1. Sakin miyim?

2. Farkında mıyım?

Sakin miyim?

Sakin miyim sorusuyla aslında huzurumu sorguluyorum.

O an nasıl duygular hissediyorum? Birine kızdığım için nefret duygusu mu ortaya çıkıyor? 

Ya da zaman baskısı sonucu stresli mi hissediyorum?

Hayatımda memnuniyetsizlik veya mutsuzluk mu baskın?

Sadece olumsuz duygular değil sevinç, sevgi, mutluluk, coşku gibi olumlu duyguları da sorguluyorum.

Etrafımızda gelişen olaylara tamamiyle nötr olamayız. Ancak olumsuz duygulara benzer şekilde; heyecan, coşku gibi olumlu duygular da seçimlerimizi etkileyebilir, gerçekleri farklı algılamamıza neden olabilir.

Bu nedenle sakinliğimizi koruyabilmek huzurlu ve berrak bir zihne sahip olabilmemizi sağlar.

Ayrıca  benim için “sakin miyim” sorusunun bir anlamı daha var. Hayatımın ritmi ne? Yeterince yavaş mıyım? Ancak yavaşlık geç kalma, uyuşukluk anlamında değil, telaş içinde olmama anlamında.

Kendime sık sık hatırlattığım bir konudur hayatın ritmini yakalamak. Hızlı olman gerektiği zaman hızlı ol ve geç kalma. Ama ortada hızlı olmak için bir neden yoksa yavaşla.

Thich Nhat Hanh’ın çok sevdiğim bir sözü var: “Nefas al, gülümse ve yavaş ilerle.”

Farkında mıyım?

Farkındalık veya anın tadına varmak, mutluluğumuzu etkileyecek önemli bir kabiliyettir.

Mutluluğu her zaman gelecek bir günde aramak, planlar üzerinden yaşamak, gelecekte elde edeceğimiz başarılar için bugünü feda etmek sıkça yaptığımız bir davranıştır. Oysa şu an hayatımıza dahil olan insanlar ve sahip olduklarımızın gelecekte de yanımızda olacağı belirsizdir.

Ayrıca anın tadına varmak mutluluk gibi zor elde edilen bir duygu için oldukça kolay bir reçetedir. Yediğin yemeğin, içtiğin suyun, oturduğun anın, dinlenmeni sağlayan uykunun, gülümsemene neden olan olayın değerini bilmek insana mutluluk verir.

Yakınlarının değerini bilen ve onlarla birlikteyken tüm dikkatini verebilen insan bir gün sevdiklerinden ayrılmak zorunda kaldığında herkes gibi üzülecektir. Ancak onlarla geçirdiği zamanı iyi değerlendirebildiği için çoğu insanın yaşadığı pişmanlığı yaşamayacaktır.

Etrafımızdaki sorunlar, olumsuz insanlar ve olaylar nedeniyle mutlu ve huzurlu olamadığımızı düşünüyoruz. Dışarıdan kaynaklı etkenlerin mutluluğumuzu ve huzurumuzu kaçırmasına izin veriyoruz. Oysa ki dış kaynaklı sorunları düzeltmek bazen elimizde değildir. Fakat sakin ve farkında bir bilinçle iç huzura ve mutluluğa ulaşabileceğimize inanıyorum.

BASİTBİRŞEY yazıları e-postana gelsin
Nasıl mutlu ve huzurlu olurum?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir