Minimalist Ev

farnsworthhouse

Diyelim ki iş değişikliği nedeniyle yurtdışına taşınıyorsunuz. Yeni bir hayat sizi bekliyor. İmkanınız da var, eşyalarınızın bir kısmını yanınızda götüreceksiniz. Evinizden neleri yanınıza alırdınız?

Evlerimizde yüzlerce parça eşya var. Tabiki yanımıza bizim için maddi, manevi en çok değeri olan eşyaları alırdık. Mutfak dolabında duran beşinci tencereyi, alet çantamızdaki ekstra tornavidayı, apartman bodrumuna koyduğumuz sehpa takımını yanımızda götürmeyi düşünmezdik. Madem ki gereksiz eşyalara sahip olduğumuzu biliyoruz, ihtiyacımız olmayan onlarca eşyayı neden evimizde tutuyoruz? 

Yaşadığımız evin güzel görünmesini isteriz. Fakat bazen süsleme işinin ayarını kaçırabiliyoruz. Anlık olarak hoşumuza gittiği için satın aldığımız ufak tefek yüzlerce eşyayı evimize tıkıyoruz. Kapadokya temalı kül tablası, Çanakkale yazılı top biblosu, Afrika kabile maskesi, çiçek desenleri hoşumuza gittiği için satın aldığımız on beşinci kahve kupası…

Dükkanlarda bir aradayken göze hoş görünen eşyalar evimize girince bir rafta yer kaplayıp görsel bir rahatsızlık yaratıyor. Ayrıca evi temizlemede, toz almada yarattıkları zorluğu da unutmayalım.

LM-Guesthouse-Desai-Chia-04

Oysa filmlerde, dergilerde, müzik videolarında gördüğümüz evler ne kadar derli toplu, sade, şık ve stil sahibi. Çünkü gözümüze hoş görünen tüm o evler minimalist anlayışla tasarlanmışlar.

Minimalizm, değer verdiğimiz şeylere daha fazla yer açabilmek için hayatımızı işgal eden fazlalıklardan kurtulmaktır (Konu hakkındaki yazılarım: Minimalizm 1. Bölüm, Minimalizm 2. Bölüm).

Minimalist bir eve sahip olmak için ne yapabiliriz?

Minimalist bir ev kişiden kişiye, ihtiyaçlarımıza, zevklerimize ve sorumluluklarımıza göre değişecektir. Ancak minimalist bir evdeki mobilyalar ve eşyaların hepsinin bir işlevi vardır ve kullanılır.

Bu yazıda minimalist bir eve sahip olmak için uygulayabileceğimiz bir kaç adımdan bahsetmek istedim:

1. Mobilyalar evimizde en çok yer kaplayan eşyalardır. Evini sadeleştirmek istiyorsan ilk olarak mobilyalarından başla. Yatak odanda duran tekli koltuğa en son ne zaman oturdun?

2. Rafları, sehpaları işgal eden ıvır zıvırlardan (biblolar, dantelli örtüler vb.) kurtul.

3. Kitaplığındaki okunmuş ve bir daha kapağı açılmayacak dergi, broşür, gazeteleri geri dönüşüm için topla, kitapları hediye et, bağışla. Kitaplığında sana ilham veren, referans olarak kalmasını istediğin önemli kitaplar bulunsun.

4. Sahip olduğun ekstra elektronik eşyaları, mutfak gereçlerini ihtiyaç sahiplerine bağışla. Belediyelerde eşya, mobilya ve kıyafet bağışlayabileceğin merkezler bulunur.

5. Fazla yatak takımları, havlular, kıyafetlerden kullanılabilirleri bağışla, eskileri toz bezine dönüştürebilirsin.

6. Çocukluğundan kalma oyuncaklar, el işi dersi projeleri, defter, karne vs. çöpe at. Bu yaşına kadar kaç defa eline alıp eski günleri andın?

7. Çocuğun varsa onun artık giyemediği kıyafet, oynamadığı oyuncakları ihtiyaç sahibi başka ailelere ver. Ne demiş eskiler; ‘Çocuğun yediği helal, giydiği haramdır’.

8. İkea, Koçtaş vb. alışveriş merkezlerine her gidişinde sepetine doldurduğun eşyalara tekrar bir göz at. İhtiyacın olan bir şeyi mi alıyorsun yoksa can sıkıntısıyla sepetini mi dolduruyorsun?

9. Minimalist bir evde duvarları dolduran resimler, rafları dolduran heykelcikler bulunmaz. Minimalist bir evde düz, temiz yüzeylerde az sayıda kaliteli eşyalar bulunur. Ucuz ve kalitesiz eşyalar yerine kaliteli, dayanıklı ve şık eşyalar seçebilirsin.

10. Mobilya ve eşyaların seçiminde düz, nötr renkler, taş, ahşap, metal gibi doğal ham maddeler estetik bir bütünlük sağlayacaktır.
Farnsworth_House_V04_large

Nasıl bir yöntem izlemeli:

Fazlalıklardan kurtulmayı oyuna dönüştürebiliriz: Her gün sahip olup kullanmadığımız bir eşyadan kurtulmak ya da satın aldığımız her yeni eşyaya karşılık başka bir eşyayı elden çıkarmak gibi.

Ancak uyarmak isterim ki başka bir yere taşınmıyorsanız tüm eve bir seferde girişmek çok yorucu olacaktır. Değişime bir çekmece, bir dolap, bir oda gibi sınırlı bir mekan için ve bir saat, bir gün gibi sınırlı bir zaman vererek başlamak mantıklı olacaktır. Acelemiz yok bu yaşımıza kadar minimalist bir evde yaşamadık biraz daha idare edebiliriz.

En zor değişim ise yıllarca tekrar ederek perçinlediğimiz alışveriş alışkanlıklarımızı değiştirmek olacaktır. Alışveriş ile ilgili oluşan anlık dürtülerimizi farkederek, sepetimize koyduğumuz şeye ihtiyacımızın olup olmadığını kendimize sorabildiğimizde başarabiliriz. Bunun için de farkındalığımızı geliştirmemiz gerekir (Konu hakkındaki yazlarım: Farkındalık, Minimalizm ve Tüketim Alışkanlıklarımız).

Sonuç olarak minimalizm bir yaşam felsefesidir. Minimalizm sadece evimiz, kıyafetlerimiz yani dış görünüş ile ilgili değildir. Minimalist düşünceyi kabul edince tüketim, yeme içme, alışveriş alışkanlıklarımız, insanlarla ilişkilerimiz ve estetik algımız da değişecektir.

(Görsellerini kullandığım ev Ludwig Mies van der Rohe tarafından tasarlanan ve 1945-1951 yılları arasında Chicago’da inşa edilen Farnsworth Evidir.)

BASİTBİRŞEY yazıları e-postana gelsin
Minimalist Ev

Minimalist Ev” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir