Acelesiz Sabah

sleeping-690429_1280

Eskiden sabahları acele eden biriydim.

Servise yarım saat kala kalkardım.

Aceleyle duş alır, tıraşımı iş yerinde olurdum.

En kötüsü ise sabahın o saatinde yaşanan telaş, geç kalma stresi ve aç karnına hızlanan nabzın yaşattığı sinir hali ve baş ağrısıydı.

Nefes yazımda bahsetmiştim. İş ve özel hayatımın stresli olduğu bir dönemde oturduğum yerde nefes nefese kaldığımı, geceleri dişlerimi sıktığım için çenemin ağrıdığını farketmemle hayatımda bazı şeyleri değiştirmenin vaktinin geldiğini anladım. Minimalizm ve meditasyon ile tanışmam ve basit bir yaşama sahip olabileceğimi anlamamla birlikte hayatım olumlu bir şekilde değişmeye başladı.

Şimdi hemem hemen her yaptığım harekette aynı şeyi düşünüyorum. Düzgün nefes alıyor muyum, zaman stresim -istemsiz bir şekilde vücudumu kasmam gibi- sağlığımı etkiliyor mu?

Sabah çalan alarm ile başladığımız her bir gün değişimimiz için yeni bir başlangıçtır. Stressiz, acelesiz, sakin bir sabah ritüeline sahip olmak ise bu değişimin ilk adımı olabilir. Acelesiz bir sabah ritüelinden öğrendiklerimizi günün geri kalanında uygulayabilirsek de zaman stresiyle baş edebileceğimizi düşünüyorum.

Peki acelesiz bir sabah ritüeli nedir? Örnek olması açısından sabah rütielimi sizlerle paylaşmak istiyorum:

Servisim saat 07:00’de.

Sessiz ve basit bir tınlama şeklindeki alarmımı sabah 06:00’ya kuruyorum (06:00 benim için psikolojik sınır.)

Sabah kalkınca yataktan direk fırlamıyorum. Gözlerimi parlak telefon ekranına dikmiyorum. Gözlerimi açıp karanlığa bir süre alıştırıyorum.

Bir gün önceden giyeceklerimi hazırlayıp, banyoya bıraktığım için eşimi uyandırmadan (ben uyandırmadığımı iddia ediyorum) odayı terkediyorum.

Sabah tuvalet ihtiyacımı gideriyorum

Traş olup diş fırçalıyor sonra da duş alıyorum.

Giyindikten sonra büyük bir bardak su içiyorum.

Salondaki rahat koltuğuma oturuyorum ve zamanım varsa beş veya on dakika meditasyon yapıyorum.

Servisin kalkmasına beş dakika kala da evden çıkıyorum.

Eskiden 07:00’deki servis için 06:30’da kalkıp acele eder, stres yaşardım.Şimdiyle sadece yarım saat erken kalkıyorum ve daha sakin, acelesiz bir sabah geçiriyorum. Güne, hazırlıklarımı yapmış bir şekilde stressiz başlıyorum.

Herkesin sabah ritüeli farklı olabilir. Belki işiniz gereği tıraş olmanıza gerek yoktur, ya da sabah tuvalet ihtiyacınız olmayabilir. Aslında anlatmak istediğim zaman stresini sabahın ilk saatlerinde yaşamaya başlamamız. Zaman stresiyle baş etmek için ilk adımın acelesiz bir sabah ritüeli oluşturmak olduğunu düşünmem.

Sizin sabah ritüeliniz nedir? Telaş içinde stresli bir şekilde mi güne başlayanlardansınız yoksa sakin ve yavaş bir sabah ritüeline mi sahipsiniz?

BASİTBİRŞEY yazıları e-postana gelsin
Acelesiz Sabah

Acelesiz Sabah” üzerine 2 yorum

  1. merhaba bende bugün itibari ile minimalist ve basit bir yaşama sahip olmaya karar verdim. Sizinde basit yaşam serüveninizi yazdığınızı görünce mutlu oldum.
    Benim bloguma da bakmak isterseniz; bengilisular.wordpress.com

    1. Merhaba Bengisu. Senin adına çok sevindim. Blogunu inceledim uzun zamandır yazıyormuşsun. Minimalizmle ilgili görüşlerini, yazılarını takip edeceğim. İlgin için teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir