Yeni Yıl Yeni Başlangıç

sparkler-677774_1280Hayatta yanlış giden şeyleri düzeltmek için önümüzde daima yeni bir başlangıcın olduğunu bilmek insana umut verir. Yeni bir başlangıç; bazen uyandığımız yeni gün, bazen gelecek hafta (pazartesi diyete başlamak gibi), bazen de gelecek ayın başıdır.

Özellikle bir sene biterken gelecek yıl hayatımızda ne gibi değişiklikler yapmak istediğimizi düşleriz. Yeni yılda düzenli spor yapacağım, sağlıklı besleneceğim, yeni bir yabancı dil öğreneceğim veya hepimizin bir zamanlar söylediği “bu sene günü gününe çalışacağım” gibi. 2016’nın ilk yazısında yeni yılla ilgili tüm düşlerinizin, hayallerinizin, planlarınızın gerçekleşmesini dilerim.

Bu yazıda 2016 senesine başlarken yeni yılda minimalist felsefeyi hayatına dahil etmek isteyenlerin yapabileceği basit pratik değişimlerden bahsetmek istedim.

1. Boş bir masa: Masalar yemek yediğimiz, çalıştığımız, bir şeyler ürettiğimiz ve yaratıcılığımızı ortaya çıkardığımız ortamlardır. Dağınık bir masa görsel karmaşaya, görsel karmaşa da zihinsel bir huzursuzluk ve dikkat dağınıklığına yol açabilir. Temiz, boş bir masanın ise içimizi rahatlatıcı bir etkisi vardır. Görsel dikkat dağıtıcılardan arınmış bir masa yediğin yemek veya yaptığın işe kendini vermeni destekler, farkındalığına yardımcı olur. Yeni yılda çalışma ve yemek masanın üzerindeki gereksiz kağıt, CD, dosya vesaire gibi eşyalardan kurtularak minimalist bir masanın huzuruna etkisini tecrübe edebilirsin.

2. Boş bir e-posta kutusu: Boş bir masaya benzer etkiyi e-posta kutunu temizlediğinde de hissedeceksin. Tarihi geçmiş, reklam, spam vb e-postaları silip, iş, hobi gibi postaları da konularına ilişkin açtığın posta kutularında arşivleyerek gelen kutunu temizleyebilirsin.

3. Minimalist dolap: Minimalizm denince akla ilk gelen ve hakkında en çok yazılan konu diyebilirim. Ancak elle tutulur ve sonucunu çabuk görebildiğimiz, uygulanabilir bir konu olduğu için de minimalist düşünceyi benimsemede etkili bir konudur. Dolabında uzun süredir giymediğin, giymekten hoşlanmadığın, üzerinde yırtık, delik veya leke bulunan, artık bedenine uymayan, modasının geçtiğini düşündüğün veya çok fazla benzeri bulunan (yirmi çift siyah çorap gibi) kıyafetlerini bir kenara ayırabilirsin. Bu kıyafetleri bağışlaman, ihtiyaç sahibi birine veya arkadaşlarına vermen hediye verirken yaşadığın duyguları hissetmeni sağlayacaktır. Boşalan dolabın daha düzenli görünecek, zihinsel bir huzur sağlayacak, giyinmeden önce de kıyafet seçimi için harcadığın zamanı büyük ölçüde azaltacaktır.

4. Temiz bir telefon: Telefonlarımız da kıyafet dolabımız, masamız veya e-posta kutumuza benzer şekilde gereksiz uygulamalar, fotoğraflar, dinlemediğimiz müzikler ve oynamadığımız oyunlarla dolup taşar. Sık kullanılanlar listeni gözden geçirerek, oynamadığın oyunları, dinlemediğin müzikleri aylardır bir kez dahi açmadığın uygulamaları silerek temiz, minimalist bir telefona sahip olabilirsin.

5. Düzenli bir kitaplık: Eskiden bütün evi dolduran büyük bir kütüphaneye sahip olmak hayalim vardı. Fakat kitaplığıma baktığımda aslında bir daha açıp okumadığım bir çok kitap, dergi, broşürle dolduğunu gördükçe bu durumun ne kadar huzursuz edici olduğunu farkettim. Kitaplığımı dolduran bir daha okumayı düşünmediğim kitapları, dergileri, reklam broşürlerini ayırdım. Kitapları arkadaşlarıma hediye etmeyi düşünüyorum. Dergi ve broşürleri de geri dönüşüm kutusuna attım. Siz de ilginizi çeken, ileride başvuracağınız, çocuklarınıza faydalı olacağını düşündüğünüz kitapları, dergileri saklayıp, geri kalanlardan kurtularak düzenli bir kitaplığa sahip olabilirsiniz.

Sıraladığım beş adımın uygulanması kolay değişiklikler olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak uyarmak isterim uygulamaya başladığınızda zaman alan ve yorucu aktivitelerdir. Bu nedenle bu değişimlere teker teker başlamanızı ve ağırdan almanızı tavsiye ederim. Mesela kitaplığın bir rafına veya dolabınızın bir çekmecesine yarım saatlik bir zaman ayırıp halletmeniz, diğer rafı çekmeceyi bir moladan sonra veya ertesi gün düzenlemeniz rahatınız ve motivasyonunuz için faydalı olacaktır. Ayrıca bu beş adım da bir kez düzenleyip unutacağınız şeyler değildir. Aklınızın bir köşesinde minimalist düşünmeye ara verdiğinizde dolabınızın, e-posta kutunuzun veya masanızın eski, rahatsız edici, dağınık haline geri döndüğünü göreceksiniz. Aslında bu nedenle bu beş adımın minimalist düşünmeyi alışkanlık haline getirmemizde faydası olacağını düşünüyorum. Yeni yıl için planladığınız değişimleri basit tutun. Bir anda büyük değişikliklere alışmak ve onları alışkanlık haline getirmek zor olacaktır.

BASİTBİRŞEY yazıları e-postana gelsin
Yeni Yıl Yeni Başlangıç

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir