Temel Değerlerimiz

drop-of-water-571956_1280Kararlarımızı akıl veya duygularımız ya da içinde bulunduğumuz şartlara göre verdiğimizi sanırız. Oysa ki kararlarımızda asıl etkili olan arka planda daima çalışır vaziyette olan temel değerlerimizdir.

Temel değerlerimiz davranış ve inançlarımızı şekillendirir, seçimlerimizi etkiler. Doğru veya yanlışa, temel değerlerimize göre karar veririz. Evrensel doğru olarak kabul edilenler bir yana herkesin temel değerleri (özellikle de önem dereceleri) birbirinden farklılık gösterir. Bu nedenle de doğru ve yanlışlar da kişiden kişiye göre değişir. 

Kısaca temel değerlerimiz karakterimizin iskeletini oluşturur. Temel değerlerimizin farkında olmak ise kendi karakterimizle çatışma içinde olmadan yaşayabileceğimiz bir hayat tarzını seçebilmemiz için çok önemlidir.

Temel değerlerimiz ile uyum içinde olmayan her bir karar önemini, önceliğini yitirecek ve zaman içinde sonlanacaktır.

Temel değerlerinin farkında olan ve hayatındaki seçimleri bu değerlere paralel yapan kişi hayatta mutlu ve huzurlu olacaktır.

Örnek olarak; hayatta en önem verdiği şey ailesi ile zaman geçirmek olan birisinin devamlı fazla mesai ve kendi zamanından fedakarlık etmesini gerektiren bir meslek seçmiş olması temel değeri ile çatışma halinde ve mutsuz bir hayat sürmesine neden olacaktır.

İlişkilerde ilgi ve alakaya önem veren birisinin partnerinin duygularını dışa yansıtmayı pek sevmeyen bir kişiliği olduğunu düşünelim. Böyle birinin, partnerinden yeterince ilgi görmemesi ilişkisinde mutsuzluk ve tatminsizlik hissetmesine neden olacaktır.

İnsanlarla iletişimde samimiyete önem veren biri ise, çıkarları için insanların bir birinin kuyusunu kazdığı bir iş ortamında huzursuzluk duyacaktır.

Sessiz ve sakin bir hayatı arzulayan insan için gürültülü, kalabalık bir büyük şehir fiziksel ve zihinsel yorgunluk kaynağıdır.

Dışarıda vakit geçirmeyi seven, konser, sergi gibi etkinlikleri kaçırmayan birisi için sessiz, sakin bir kıyı kasabası sıkıcı bir hayat anlamına gelecektir.

Bu örneklerden ilham alarak bizler de temel değerlerimizi farketmeye çalışmalıyız. Hayatta nelerin bizim için öncelikli olduğunu, iş ve özel hayatımızda nelere önem verdiğimizi kendimize sorarak ve dürüst bir şekilde cevaplayarak temel değerlerimizi keşfedebiliriz. İnsanın kendisini tanıması tüm ömür boyu sürecek çok zor bir uğraş olabilir. Ben de başarı sağlamış değilim ve daima kendimi tanımaya, anlamaya çalışıyorum. Bazen kendimize verdiğimiz cevaplar etrafımızca dayatılan ve bizim de kabul ettiğimiz ideallere uygun olmayabilir. Önemli olan, dışarıdan dayatılmış ve huzursuz bir yaşama karşı kendi karakterimizle uyum içinde, dengeli ve huzurlu bir hayat sürebilmektir.

Etrafımızca dayatılan ve genel kabul edilen ideallerin hepsi için de yanlıştır diyemeyiz. Hiçbirimiz mükemmel değiliz. İnsanlarca hoş karşılanmayan ve ilişkilerimizi olumsuz etkileyen temel değerlere sahip olabiliriz.

Mesela zamana riayet etmek bizim için öncelikli bir değer olmayabilir. Daha esnek bir zaman anlayışımız olabilir. Zamana riayet etmememiz, insanları bekletmemize neden oluyorsa veya iş ve özel hayatımızı olumsuz yönde etkiliyorsa bu değerimizi değiştirmemiz gerekir.

Dünya üzerinde hiç bir şey değişmez, kalıcı değildir. Karakterimiz de çok küçük yaşlarımızdan itibaren şekillenmiş olsa da değişmez değildir. Zor da olsa karakterimizi oluşturan temel değerlerimizi değiştirebiliriz. Tabi ki böyle bir değişime ihtiyacımız olup olmadığını, ancak temel değerlerimizi farkedebildikten sonra anlayabiliriz. Bizi geliştiren, iyi bir insan olmamızı sağlayan temel değerlerimizi savunmalı, olumsuz etkileri olanlardan kurtulmaya çalışmalıyız.

Unutmamalıyız ki doğru ve yanlışlarımız kendi değer ve inanç süzgecimizden geçenlerdir. Başkaları bizim temel değerlerimize aynı önemi vermiyor diye onları yanlış ilan edemeyiz. Yapabileceğimiz en iyi şey temel değerlerimizi anlamak, hayatımızdaki seçimleri bu değerlere uygun şekilde yapmak ve diğer insanların seçimlerine de anlayışlı olabilmektir.

BASİTBİRŞEY blog yazılarının e-postanıza gelmesini istiyorsanız açılır menüden e-postanızı kaydedebilirsiniz.

BASİTBİRŞEY yazıları e-postana gelsin
Temel Değerlerimiz

Temel Değerlerimiz” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir