Hayatta Bir Rota Belirlemek

IMG_3810Çocukluk Hayalleri:

Herkes gibi ben de çocukken bir hayalciydim. İzlediğim çizgi film veya reklamlardaki yeni oyuncaklar, yiyecekler, eğlenceli maceralar, keşifler, büyüyünce yapacağım (genellikle aynı anda birden fazla) meslekler ya da sahip olmak istediğim süper kahraman güçleri…

Zaman ilerledikçe kurduğum fantastik hayallerimin gerçekleşemeyeceklerini (ne yazık ki süper güçlere sahip olamayacağımı) farketmeye başladım. Biraz daha büyüyünce akla yatkın hayallerimin bazılarının gerçekleşebildiğini ama düşlediklerimden daha farklı gerçekleştiğini gördüm. 

Düşündüklerimin bire bir aynı şekilde gerçekleşmeyeceklerini tecrübe ettikten sonra hayal kurmayı yasaklamıştım kendime. Çünkü hayallerimdeki her şeyin en ince ayrıntısı ile gerçek olmasını istiyordum. Oysa ki bir hayal kurarsam o düşüncemin gerçekleşme olasılığını engellemiş olacağımı düşünürdüm.

Neyse ki bu saçma mantık çıkarımım düşünce şeklime hakim olamadı ve yetişkin bir birey olarak hala bir hayalciyim. Hayal kurmanın iyileştirici ve motive edici bir gücü olduğuna inanıyorum. Hayalci bir insanın hayata daha pozitif bakabildiğimi düşünüyorum.

Hedeflerin Hükümdarlığı:

Eğitim sistemimiz, çevremizdeki insanlar, içinde bulunduğumuz toplum ve ülkemiz gibi bir çok dış etken sonucu çocuklar büyüdükçe hayal kurma yetilerini kaybediyor (ya da kaybettiriliyor).

Önümüze getirilen ekstra çalışma kağıtları, ek dersler, dershaneler, başarısız eğitim sistemleri hayal kurmamız için gerekli olan boş zamanımızı çalıyor. Geleceğimizi belirleyen sınavlardan en yüksek notu almak en büyük hayalimiz, arzumuz olması gerektiği öğretiliyor.

Daha sonra da bizim için seçilmiş meslekleri kendi hayalimizmiş gibi benimseyip, ölene kadar devam edecek olan hayat koşturmacasına başlıyoruz.

Sanırım yaşımız ilerledikçe ‘hayal’ kelimesinden utanıp yerine ‘hedef’ kelimesini kullanmaya başlıyoruz. Yakın, orta, uzun vadeli hedefler gibi gösterişli terimler ile iş ve özel hayatımızı planlıyoruz.

İyi para kazandıran bir iş bulma hedefi,

İş bulunca bir araba satın alma hedefi,

30 yaşına gelmeden ideal eşi bulup evlenme hedefi,

Ev kredisine başvurarak bir ev sahibi olma hedefi,

En az iki sene yurtdışını gezdikten sonra çocuk sahibi olma hedefi,

Sevmediğimiz işimizde, bize iyi para kazandıracağını bildiğimiz mevkilere ulaşma hedefi…

Hayatımızın her dönemini, yılını, haftasını ve hatta gününü kontrol altında tutarak hedeflerimizi gerçekleştirmek için azimle ilerlemeye çalışıyoruz.

Ama gerçekler hayallerimizle uyuşmadığı gibi hedeflerimizi de dinlemiyor. Mesela çok istediğimiz mevkiye ulaşamadan işimizi kaybedebiliyoruz.

Hedeflerimize ulaşmak için geleceğe yönelik yaşarken yanı başımızdaki sevdiğimiz insanları ihmal ettiğimiz için de aile hayatımızda sorunlar yaşayabiliyoruz.

Elle tutulur, ölçülebilir ve yıllardır da planladığımız hedeflerimize ulaşamadığımızı farkettiğimizde harcadığımız tüm o seneleri başarısızlık olarak algılayıp, mutsuzluğa kapılıyoruz.

Hedef koymak yerine bir rota belirlemek:

Oysa ki hayatımız, başardığımız veya başaramadığımız o hedefler değildir. Hayat bir süreçtir. Geçmiş geçmişte kalmış, gelecek ise hep bir adım ötededir. Sadece ‘bu an’ müdahale edilebilecek, sahip olunabilecek, mutlu olunabilecek tek gerçek zamandır.

Çözüm hedefsiz bir hayat yaşamaktır gibi bir iddiam yok. Bitiş çizgisi yerine, kendimize bir rota belirlememiz gerektiğine inanıyorum. Temel değerlerimize uyumlu, hayatta önem verdiğimiz şeylerden feragat etmemizi gerektirmeyecek bir rota bulabiliriz.

Mutluluğumuzu, (kaybedilebilir) hedefleri başarmaya bağladığımız sürece mutsuzluk büyük bir olasılıktır. Oysa ki temel değerlerimize ve önem verdiğimiz şeylere uyumlu bir rota belirleyip o yönde ilerlersek sadece sonuçtan değil tüm yolculuktan keyif alma şansımız doğar.

BASİTBİRŞEY yazıları e-postana gelsin
Hayatta Bir Rota Belirlemek

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir