Meditasyon Nedir?

Bir deney yapmayı öneriyorum. Televizyonda herhangi bir diziyi açıp, sesini kısarak izlemeye başlayalım. Kamera açısının değiştiği her sahnede de birden itibaren saymaya başlayalım. Dikkat ettiyseniz çekilen hemen hemen her sahne en fazla on saniyedir. Kamera bir karakterden diğerine sıçrar, aynı sahne bir o açıdan bir diğer açıdan gösterilir. Çünkü beynimiz hareketi arar, durağan sahnelerden sıkılır. Vahşi doğada saklanarak bize yaklaşan avcıları tespit ederek, onlardan korunmak için milyonlarca yıl önce geliştirdiğimiz evrimsel bir gerekliliktir. Film yapımcıları da bu özelliğimizi bildiğinden, kanalı zaplamayalım diye sürekli kamera açılarıyla oynarlar. 

Beynimiz bu şekilde çalıştığı için düşüncelerimiz de sürekli bir konudan diğerine zıplar durur. Bu nedenle üç dört sayfadır kitap okuyor da olsak, farkında olmadan başka bir şeyi düşünmeye başladığımız için kitapta gerçekleşen olayları anlamadığımızı farkederiz.

Yaşamımızda da duygu ve düşüncelerimize hakim olamadığımız için kendimizi, geçmiş ve gelecek hakkında kaygılanırken bulur, stresli hissederiz.

Kaygı ve stresle mücadele etme yöntemleri hakkında araştırma yapınca, uygulanabilecek çözümlerden birisinin geçmiş ve gelecek hakkında çok fazla düşünmemek, ‘‘bu ana’’ odaklanmak olduğunu öğrendim. Yaşadığımız ana odaklanmak için de farkındalığımızı geliştirmemiz gerektiğini öğrendim. Farkındalığımızı geliştirmek için çeşitli yöntemler olabilir. Fakat benim uyguladığım ve bende işe yaradığını tecrübe ettiğim bir yöntem var: meditasyon!

Meditasyon deyince aklımıza bağdaş kurmak, Budizm, tütsüler vs. gelmesin. Farklı meditasyon teknikleri farklı dinler ve kültürlerde binlerce yıldır uygulanıyor da olsa benim uyguladığım meditasyon tekniğinin dini veya ruhani bir anlamı, amacı yok.

Benim öğrendiğim meditasyon; farkındalığımızı güçlendirmek için uyguladığımız zihinsel antremanlardır. Meditasyonun amacı kendimiz ve etrafımızda gerçekleşen olaylara sırasıyla dikkatimizi vererek farkındalığın nasıl bir şey olduğunu hissetmek ve bu yeteneği geliştirmektir.

Bu yöntemi oturarak, gözlerimiz kapalı ve mümkün olduğunca sessiz bir ortamda yapmamızın nedeni, dikkatimizi dağıtan dış etkenleri (hareketler, sesler vs.) en aza indirerek dikkatimizi kendimize, nefesimize ve etrafımıza verebilmemiz. Meditasyon tekniğimizde belli bir yol katettikten sonra ayakta da, yürürken de ve hatta sesli ortamlarda da meditasyon yapabiliriz.

Meditasyon bilimsel olarak da araştırılmakta ve hatta faydaları bilim insanlarınca kabul edilmektedir. Psikologların danışanlarına meditasyonu tavsiye ettiklerini, dünyaca ünlü sporcuların performanslarını artırmak için meditasyona başvurduklarını da medyadan takip edebiliriz. Bilimsel olarak meditasyonun;

 • Stres ve kaygıyla mücadele etmede,
 • Yaratıcılığımızı geliştirmede,
 • Dikkatimizi güçlendirmede,
 • İnsan ilişkilerimizi düzenlememizde faydalı olduğu belirtilmektedir.

Kendi tecrübelerimden örnek vermem gerekirse, meditasyon sayesinde farkındalığımın gelişmesiyle birlikte;

 • Kendimi daha iyi izleyerek tanımaya başladığımı,
 • Kendimi tanıdıkça hayattan ne istediğim sorusuna daha dürüst bir şekilde cevap vermeğe başladığımı,
 • Kendi hatalarımı farketmeye başladığımı,
 • Kaygı ve zaman stresiyle mücadele etmemde büyük katkısının olduğunu,
 • İnsanlarla ilişkilerimde empati kurma yeteneğimi güçlendirerek ilişkilerime olumlu yönde katkı sağladığını,
 • Önümdeki işe daha uzun bir zaman süresince ve daha çok dikkatimi verebilmemi sağladığını,
 • En önemlisi de sahip olduğumuz bu kısa hayatta, değer verdiğim insanlarla birlikte geçirdiğim anların keyfini çıkarmama yardımcı olduğunu söyleyebilirim.

Başka bir yazımda uyguladığım farkındalık meditasyonu tekniğinden bahsedeceğim. Ama sabırsızlananlar ve İngilizcesi yeterli olanlar için Andy Puddicombe’nin ‘‘Headspace’’ isimli uygulamasını tavsiye ederim. Ayrıca uygulamanın on günlük ücretsiz bir deneme sürümü mevcut.

BASİTBİRŞEY yazıları e-postana gelsin
Meditasyon Nedir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir